آموزش مسائل جنسی به کودکان

معمولا والدین از بحث در آموزش مسائل جنسی و بلوغ با فرزندان خود اجتناب می‌کنند و آن را به تعویق می‌اندازند و می‌گویند هنوز زود است، بعدا با او صحبت می‌کنیم. عدم آموزش و تربیت جنسی به‌ویژه در دوران بلوغ باعث شده فرزندان ما آموزه‌های ضروری و غریزی مورد نیاز خود را یا از دوستان و یا از شبکه‌های اجتماعی دریافت کنند.

آموزش مسائل جنسی به کودکان

مقتضیات زندگی مدرن موجب شده تا فاصله ازدواج و دوران بلوغ افزایش یافته و فرزندان علاوه بر این‌که در این فاصله در برابر انواع و اقسام محرک‌ها و منابع اطلاعاتی همچون تلویزیون، ماهواره و اینترنت قرار دارند، این فرصت را نیز دارند که آگاهانه این مسیر را طی کرده و برای ازدواج مهیا شوند. اما در صورت ناآگاهی موجب می‌شود خطرات بسیاری پیش روی نوجوانان و جوانان ما قرار گیرد. با نزدیک شدن نوجوانی و آغاز سن بلوغ کودکان آسیب پذیر‌تر شده و باید در این زمینه اطلاع رسانی دقیق‌تر باشد تا مورد سوء‌استفاده جنسی قرار نگیرند. یعنی علاوه بر آموزش مسائل جنسی، باید درباره حفاظت از خودشان نیز به آنها آموزش‌های لازم داده شود.

فرزندان ما از چهار سالگی، پرسش‌های جنسی ناشی از کنجکاوی خود را آغاز می‌کنند. در پنج تا شش سالگی ترشح هورمون‌های جنسی به صورت بسیار کم آغاز می‌شود و درست در این سن است که باید به کودکان پاسخ‌های صحیح، اما کوتاه داد. مهم آن است که والدین در برابر پرسش‌های جنسی کودکان به خود مسلط باشند و ضمن آن که شنونده خوبی هستند، به کودک اجازه دهند پرسش‌های خود را کامل و بدون واهمه بپرسد. با رسیدن کودک به سن بلوغ، والدین باید با زبانی ساده و بدون پیچیدگی شرایط بلوغ را تشریح کنند و به او اطلاعاتی متناسب با سن و پیشرفت مراحل بلوغ ارائه کنند. نوجوان تازه بالغ باید پیش از شروع تغییرات عمده جسمی به آنها آگاه باشد. گروهی از نوجوانان که از سوی والدین، مربیان و کارکردهای اجتماعی با این نوع تغییرات آشنا نشده‌اند، دچار ترس، اندوه و حتی افسردگی می‌شوند و از خود می‌پرسند این چه اتفاقی است که برای من می‌افتد، آیا طبیعی است؟ آیا برای همه اتفاق می‌‌افتد؟‌ مبادا برایم مشکلی ایجاد کند. در حقیقت نوجوان به دلیل ناآگاهی دوره بلوغ را با ترس و اضطراب طی می‌کند و بتدریج قدرت تطبیق با شرایط متغیر آن را از دست می‌دهد.

امروزه اگرچه فاصله میان والدین و فرزندان از بین رفته و افزایش آگاهی و تحصیلات سبب شده تا والدین به نوجوانان نزدیک‌تر باشند، اما به دلیل تغییر شرایط زندگی، کمبود وقت و مشغله‌ کاری والدین، همچنان بسیاری از پدرها و مادرها از پاسخ دادن به پرسش‌های نوجوانان خود و آموزش مسائل جنسی به آنها غافل هستند. اما اگر نوجوانان ما پاسخ پرسش‌هایشان را به جای اینکه از ما دریافت کنند، به شکلی تصادفی یا از طریق دوستان، کتاب‌ها، اینترنت یا فیلم‌هایی که بعضا هم نامناسبند، به دست خواهند آورند و اطلاعات غلط و بی حد و حصر می‌تواند زمینه‌های انحراف جنسی را در فرزندان فراهم آورد.  تربیت و آموزش مسائل جنسی از طریق والدین بهترین گزینه است و بدون شک بهترین فرد برای آموزش مسائل جنسی برای پسر، پدر و برای دختر، مادر است. برای این‌که والدین بتوانند در این خصوص به کودکان کمک کنند، باید خود از طریق مشاوران و مراکز آموزشی مانند مهد کودک‌ها و مدارس و… آموزش‌های لازم را دیده باشند. والدین می‌تواند ابتدا با مطالعه و سپس مشورت با روانشناس از اطلاعات خوبی در مورد نحوه آموزش مسائل جنسی برخوردار شوند.

منبع: jamejamonline.ir

مطالب مرتبط:

پورنوگرافی و مشکلات جنسی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *