bآلودگی هوا مهمترین علت سکته مغزی! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
آلودگی هوا مهمترین علت سکته مغزی!

سالانه در سراسر دنیا حدود ۱۵ میلیون نفر دچار سکته مغزی می‎شوند. از این تعداد ۶ میلیون نفر جان خود را از دست می‎دهند و ۵ میلیون هم دچار معلولیت و ناتوانی می‎شوند. به همین دلیل سکته‌مغزی را دومین علت اصلی معلولیت‌ها می‎دانند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که آلودگی هوا مهم‌ترین علت بروز سکته‌مغزی در سراسر دنیاست. این اولین مطالعه‌ای است که نشان دهنده تاثیرات فزاینده خطرناک آلودگی هوا در بروز سکته‌مغزی در سطح جهان است.

آلودگی هوا مهمترین علت سکته مغزی!

سکته‌مغزی وقتی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی که وظیفه رساندن مواد غذایی و اکسیژن را به مغز دارند، مسدود می‎شوند یا پاره می‎شوند و اکسیژن به بخشی از سلول‌های مغز نمی‎رسد که باعث اسیب دیدن یا از بین رفتن آن سلول‌ها می‎شود. سکته مغزی می‎تواند منجر به مرگ یا بروز ناتوانی‌هایی مانند از دست دادن بینایی یا قدرت تکلم، فلج شدن یا گیجی و سردرگمی شود. محققان می‌گویند آلودگی هوا که شامل آلودگی محیط بیرون و حتی داخل خانه می‎شود، علت بروز یک سوم از سکته‌های مغزی در جهان است. محققان در این مطالعه، ۱۷ عامل خطر در بروز سکته مغزی در ۱۸۸ کشور جهان را بررسی کردند.

محققان نیوزلندی از دانشگاه اوکلند به سرپرستی دکتر Dr. Valery L. Feigin در این تحقیقات دریافتند ۹۰ درصد از علل بروز سکته مغزی قابل اصلاح و پیشگیری هستند و با تغییر سبک زندگی و توجه به عوامل خطر می‎توان تا ۷۵ درصد، بروز سکته مغزی در سراسر جهان را کاهش داد. محققان ۱۰ عامل بروز سکته مغزی را فشار خون بالا، مصرف پایین میوه، شاخص توده بدنی بالا (BMI)، مصرف سدیم زیاد، سیگار کشیدن، مصرف پایین سبزیجات، آلودگی هوای محیط، آلودگی فضای خانگی ناشی از سوخت، مصرف پایین غلات کامل و قند خون بالا. در این میان آلودگی هوا عامل بروز ۳۰ درصد سکته‌ها می‌باشد که این آمار در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته به مراتب بیشتر است.

منبع: medicalnewstoday

مطالب مرتبط:  

ژن عامل سکته مغزی و زوال عقل کشف شد!

خواب بی کیفیت منجر به سکته مغزی در سالمندان می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *