آلودگی هوا باعث ایجاد لکه‌های پوستی می‎شود!

اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد آلودگی هوا باعث تشکیل شدن لکه‌های تیره رنگ روی پوست صورت می‎شوند. این لکه‎های پوستی به لکه های کبدی معروف هستند. نتایج این تحقیقات در مجله پزشکی (Investigative Dermatology) منتشر شده است. 

آلودگی هوا و لک صورت

این لک های پوستی معمولا در صورت، دست‌ها و قفسه سینه دیده می‎شوند و افراد سفید پوست بیشتر دچار این لکه‌ها می‎شوند. نور آفتاب باعث بروز این لکه‌ها می‎شود و با بالا رفتن سن تعداد این لک‌ها بیشتر و پر رنگ‌تر می‎شوند. این لکه‌ها حاوی تعداد زیادی ملانوسیت هستند که سلول‌های تولید کننده رنگدانه پوست یا ملانین هستند. این لکه‎ها معمولا خوش خیم هستند و در موارد نادری ممکن است سرطانی شوند. محققان آلمانی در تحقیقات خود متوجه شدند آلودگی هوا می‎تواند در افزایش لکه های قهوه‌ای پوست نقش داشته باشد. دی اکسید نیتروژن (NO2) و دوده و یا ذرات معلق در هوا که در مکان‌های پر ترافیک و در شرایط آلودگی هوا وجود دارند با شیوع این لکه‌های پوستی ارتباط دارد. نتایج این تحقیقات نشان داد NO2 با افزایش لک‎های تیره روی دست و ساعد ارتباطی ندارد، اما میزان لکه‌های روی صورت را افزایش می‌دهد. به طور کلی با افزایش هر ۱۰ میکروگرم در متر مکعب NO2 در هوا میزان لکه‌های پوستی ۲۵ درصد بیشتر می‎شود. 

بهترین پزشکان و متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند در شرایط آلودگی هوا بیشتر مراقب نظافت پوست‌تان باشید. شستن مرتب پوست دست و صورت و نقاطی از بدن که در معرض هوای آلوده قرار گرفته باعث می‎شود احتمال نفوذ آلودگی‌ها به خصوص NO2 به داخل پوست را بسیار کاهش می‌دهد. همچنین وجود یک لایه محافظ مثل یک ضد آفتاب قوی روی پوست هم می‎تواند نفوذ ذرات سمی را به پوست کاهش دهد.

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

حفظ سلامت پوست در شرایط آلودگی هوا

این ویتامین اثرات مضر آلودگی هوا را خنثی می‌کند!

دکتر زهره فاضل پزشک پوست و مو 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *