آلودگی هوا و بارداری

زنان در دوران بارداری باید مراقبت‎های خاصی را انجام دهند تا به کودک‌شان آسیبی نرسد. یکی از مواردی که برای جنین خطرناک است، آلودگی هوا و ذرات سمی معلق در هواست که به خصوص در فصل زمستان و هوای سرد به خاطر وارونگی هوا در شهرهای بزرگ بسیار شایع است.

آلودگی هوا و بارداری

هشدارهای کیفیت هوا را دنبال کنید: با مراقبت‌های ساده‎ای می‌توانید از سلامت خود و کودکتان محافظت کنید. یکی از مواردی که باید در فصل‎های سرد سال به آن توجه کنید، هشدارهایی است که در مورد هوای ناسالم و آلوده از طرف سازمان‎های مسئول داده می‎شود. اگر هوا در شرایط ناسالم است تا حد امکان از منزل خارج نشوید و به خصوص فعالیت‌‎های ورزشی مثل پیاده روی در هوای آزاد را متوقف کنید. اگر مجبور هستید بیرون بروید حداقل در ساعات اوج آلودگی هوا در منزل بمانید به خصوص ساعات اوج ترافیک یا بعد از ظهر که وضعیت آلودگی هوا شدیدتر شده است. 

مایعات زیادی بنوشید: نوشیدن مایعات کمک می‎کند دستگاه تنفسی شما مرطوب بماند و این رطوب کمک می‎کند دستگاه تنفسی با ذرات سمی که وارد راه تنفسی می‎شوند مبارزه کند. اگر اطراف اتوبان‌ها یا در مناطق صنعتی آلوده زندگی می‎کنید، در و پنجره‌ها را محکم ببندید تا راه نفوذ هوای آلوده به داخل منزل بسته شود. با توجه به اینکه پیاده روی یک ورزش ضروری و مفید برای دوران بارداری است و بهترین پزشکان توصیه به انجام آن دارند، باید مکان پیاده روی خود را در روزهای آلوده تغییر دهید. اگر آلودگی هوا برای چند روز محدود ادامه داشته باشد می‎توانید صبر کنید تا هوا سالم شود بعد ورزش را ادامه دهید اما اگر هوای آلوده پایدار باشد، سعی کنید پارکی پر از درخت که از اتوبان یا خیابان‎های شلوغ و پر از دود دورتر است برای پیاده روی انتخاب کنید یا در داخل منزل یا باشگاه ورزش کنید.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

برای کاهش اثرات مضر آلودگی هوا پیاز بخورید

آلودگی هوا رشد جنین را کند می کند!

تغذیه در ماه های مختلف بارداری

آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامتی
گیاهان آپارتمانی آلودگی هوا را جذب می‎کنند
آلودگی هوا برای زنان دیابتی بسیار خطرناک است!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *