آلزایمر چیست؟

آلزایمر چیست؟

آلزایمر متداول ترین نوع زوال عقل است. بیماری زوال عقل مجموعه‌ای از نشانه‌ها را توصیف می‌کند که شامل از دست دادن حافظه، مشکلاتی در تفکر, حل مساله و زبان می‌باشد. این نشانه‌ها زمانی بوجود می‌آیند که مغز بوسیله بیماری خاصی مانند آلزایمر آسیب دیده باشد. در این مطلب نشانه‌های این بیماری, راه‌های تشخیص آن و عواملی که فرد را در خطر ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد و همچنین درمان‌های موجود برای این بیماری شرح داده خواهد شد. نام این بیماری از نام پزشکی که اولین بار این بیماری را شرح داد گرفته شده است. (آلویز آلزایمر) در حال حاضر ۵۲۰,۰۰۰ نفر فقط در انگلستان به این بیماری مبتلا هستند.

در این بیماری ساختارهای پروتئینی به نام پلاک‌های آمیلوئید ایجاد می‌گردد که در محل سیناپسها از ارتباط سلولهای عصبی جلوگیری کرده و باعث مرگ سلول عصبی و در نتیجه از بین رفتن بافت مغز می‌شود. علاوه بر پلاک‌های آمیلوئید، کلافه‌های پیچیده دیگری با نام کلافه‌های نوروفیبریلری در سلول‌های عصبی مغز به وجود می‌آید. ازدیاد و رشد این ترکیب نیز باعث معدوم شدن سلول‌های مغزی می‌شود. افراد مبتلا همچنین دچار کمبود مواد شیمیایی در مغز هستند که به ناقل عصبی یا پیک عصبی معروفند.

آلزایمر

عوامل ایجاد بیماری آلزایمر:

هرچند این استدلال مطرح می‌شود که این بیماری قابل پیشگیری نیست اما شواهدی وجود دارد مبنی بر این که تغییر در سبک زندگی از احتمال بروز آلزایمر در فرد می‌کاهد. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد ورزش کردن، خواب خوب، کنترل استرس از عواملی هستند که در پیشگیری موثر هستند. یکی از مهمترین عوامل، عامل ژنتیک است که تاثیر بسزایی در احتمال ابتلا به بیماری دارد. در یک بررسی جدید ارتباطی بین کمبود ویتامین D در بدن و احتمال ابتلا به آلزایمر کشف شده است. سن بالاتر از ۶۵ سال، سابقه ضربه شدید به سر، سکته مغزی و کمبود فعالیتهای فکری نیز از عواملی است که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.  

راه‌های تشخیص بیماری آلزایمر:

برای تشخیص بیماری می‌توان از آزمونهای روانسنجی مانند آزمون بررسی وضعیت ذهنی (MMSE) یا آزمون Folstein استفاده کرد. اما تشخیص قطعی این بیماری می‌تواند از طریق آزمایش‌هایی مانند MRI مغزی برای تشخیص هرگونه آتروفی (تحلیل رفتن بافت‌ها) و رد سایر علل بالقوه زوال عقل مانند وجود تومور، هماتوم و نظایر آن صورت گیرد. یکی از روشهای جدید تشخیص این بیماری بررسی میزان پروتئین مایع مغزی نخاعی است، این روش توسط پزشکان سوئدی کشف شده و در تعدادی از بیمارستانهای سوئد به آزمایش گذاشته شده است. در مطالعات دیگری محققان دانشگاه لنکستر انگلستان موفق به تشخیص زود هنگام بیماری آلزایمر با استفاده از آزمون ردیابی چشم شدند. ردیابی حرکت چشم مهارت‌هایی مانند توجه، حافظه و توانایی شناختی را در مغز مورد بررسی دقیق قرار می‌دهد.

علائم بیماری آلزایمر: 
 
چنانچه بعضی از علایم در فردی وجود داشته باشد بهتر است به یک پزشک متخصص بیماری‌های اعصاب مراجعه کند تا مورد بررسی کامل قرار گیرد.
 
۱- اختلال حافظه (فراموش کردن قرارهای ملاقات، نام همکاران)
۲- مشکلات در انجام کارهای عادی (مثلا فراموش کند غذا خورده است یا نه)
۳- ضعف بیان و استفاده از کلمات نامناسب برای صحبت‌ کردن
۴- گم کردن زمان مکان (مثلا روز و شب یا گم کردن راه خانه)
۵- کاهش قضاوت (اختلال در تصمیم‌گیری)
۶- اختلال تفکر ذهنی (فراموش کردن یا بی‌معنی بودن ارقام برای فرد)
۷- جا به جا کردن اجسام 
۸- تغییرات خلقی شدید (خنده – گریه – عصبانیت)
۹- انگیزه را از دست می‌دهند و بی ‌توجه می‌شوند.
۱۰- تغییر شخصیت (منزوی شدن – عصبانی شدن)

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *