آلرژی چیست؟

به واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن، آلرژی یا حساسیت می‌گویند. افرادی که حساسیت دارند، سیتم ایمنی بدنشان به مواد و ذرات بی‌خطر واکنش نشان می‌دهد. به این مواد که شامل گرده گلها، قارچ، کپک، حیوانات خانگی و برخی مواد غذایی است، مواد آلرژی‌زا می‌گویند. در این مطلب اطلاعات پزشکی مفیدی راجع به این بیماری بیان شده است. 

حساسیت در بین افراد بسیار شایع است. به طوری که معمولا از هر ۱۰ نفر ۲ نفر به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری عوارضی مثل سوزش و خارش را به همراه دارد. هر چند که در بیشتر موارد این حساسیت‌ها قابل درمان نیستند، اما می‌توان با بکار گیری راهکارهایی و درمان‌های متداول شدت بیماری را کاهش داد. علائم و نشانه‌های حساسیت با توجه به انواع آن متفاوت است. این علائم می‎تواند روی پوست، بینی، سینوس و سیستم گوارش تاثیر بگذارد. واکنش‌ها نسبت به مواد آلرژی‌زا می‌تواند آرام یا شدید باشد. همچنین در مواقعی خاص آلرژی می‎تواند باعث واکنشی خطرناک در بدن به نام آنافیلاکسی (Anaphylaxis) شود. از نشانه‌های شایع حساسیت می‌توان به جمع شدن اشک در چشم، عطسه، آبریزش بینی، احساس خستگی، کهیر، تحریک شدن و خارش پوست اشاره کرد. شدت بیماری در افراد متفاوت است و می‌تواند فقط کمی اذیت کننده بوده و یا فرد را به شدت ناتوان کند. معمولا آلرژی با از بین رفتن عوامل ایجاد آن بهبود می‌یابد. بجز در موارد خاص که شدت و عوارض بیماری بسیار شدید است. در اینصورت باید سریعا به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کرد.

آلرژی چیست؟

این بیماری انواع متفاوتی دارد، آلرژی به مواد غذایی: در این نوع، بدن به بعضی از غذاها واکنش نشان داده و عوارض آن می‌تواند سوء هاضمه یا مشکلات معده باشد. آلرژی به نیش حشرات:حساسیت به نیش زنبور و سایر حشرات می‌تواند باعث ورم، سرخی و درد در ناحیه نیش خورده شود. آلرژی به ذرات موجود در هوا: این ذرات شامل گرده گلها، کرک و شوره بدن حیوانات و گرد و غبار می‌باشد.آلرژی به داروها: شامل حساسیت به پنی سیلین و داروهای پنی سیلین دار است و حساسیت به سایر مواد که با لمس آنها بدن دچار حساسیت می‌شود. ابتلا به حساسیت دارای عوارضی نیز خواهد بود مانند آنافیلاکسی، اگزما، آسم و یا ابتلا به انواع دیگر حساسیت. اگر فردی مبتلا به حساسیت شدید باشد در معرض خطر واکنش شدید آلرژیکی به نام آنافیلاکسی قرار دارد. آنافیلاکسی عوارضی مانند کهیر زدن، احساس خارش در تمام نقاط بدن، تنگی نفس، خشن شدن صدا و گرفتگی گلو را در پی خواهد داشت. این وضعیت خطرناک بوده و سریعا باید به پزشک مراجعه کرد. اگر فردی حساسیت دارد، خطر ابتلای او به بیماری آسم بیشتر از سایر افراد خواهد بود.

مطالب مرتبط: 

حساسیت دارویی چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *