آشنایی با رشته و شغل پرستاری

بسیاری برداشتی که از رشته و شغل پرستاری دارند، آن را به مراقبت از بیمار تلقی می کنند، اما علاوه بر این پرستاری را می توان رشته ای علمی و تخصصی دانست، زیرا تنها کار پانسمان و یا تزریق به عهده یک پرستار نمی باشد، بلکه با آموزه های علمی که کسب می کند، باید قادر باشد تا موضوعاتی علمی تر و پیچیده تر مواجه شده و آن ها را حل کند.

از همین رو در بحث آشنایی با رشته و شغل پرستاری، این گونه باید یاد آور شد که وظیفه یک پرستار تنها مراقبت نیست و البته که با مراقبت از افراد، در تمام مراحل زندگی آن ها از پیشگیری از بیماری ها گرفته تا توانبخشی یک بیمار سر و کار دارد. در بحث مراقبت های یک پرستار، این پرستار است که با آموزش های لازمی که در مورد نوع غذا، نجوه و مقدار فعالیت بدنی که یک بیمار باید انجام دهد، و نیز نحوه جلوگیری از فشار خون و افزایش چربی به بیمار می دهد، او را با این اصول آشنا می سازد و به او کمک می کند از از دسته عارضه ها پیشگیری کند. پرستار را می توان یک عضو مهمی از یک تیم مراقبت پزشکی دانست که دارای نقش های مهم و گسترده ای در خصوص نقش مراقبتی، درمانی، هماهنگی، مشورتی، مدیریتی و تحقیقاتی می باشد. علاوه بر توضیحاتی که درباره یک پرستار دادیم، موضوع دیگری به نام پرستاری مطرح می باشد که کاری که یک پرستار انجام می دهد را پرستاری می خوانیم، که این پرستاری به معنی کمک به فرد سالم یا بیمار در درمانگاه یا بیمارستان می باشد که برای انجام دسته ای از فعالیت ها که شامل حفظ و ارتقای سلامتی می باشند، توسط پرستار به انجام می رسد.

 آشنایی با رشته و شغل پرستاری

آشنایی با رشته و شغل پرستاری و نیز آینده شغلی ای که در خصوص رشته پرستاری باید در نظر گرفت، به شرح زیر می باشد :

در بسیاری از کشورها در دنیا درباره شغل پرستاری، به اصلی معتقد هستند و آن این است که اولین خط ارتباط جامعه با سیستم پزشکی، پرستار است. به دلیل این که پرستاران نسبت به افراد دیگری که در تیم پزشکی می باشند، تعدادشان بیشتر است، و این که دسترسی بهتر و بیشتری به پرستاران می باشد و هر اطلاعات بهداشتی ـ درمانی که لازم باشد، می توان از پرستار سوال کرد.

نقش های یک پرستار به چه صورت می باشد :

۱- اولین مورد در رابطه با موضوع پرستاری به ذهن می رسد، به عنوان یک مراقبت کننده می باشد که نخستین نقش پرستار مراقبت کردن از بیمار است.

۲- به عنوام مورد بعدی باید اعلام کرد یک پرستار یک تعلیم دهنده می باشد که اجرا و ارزیابی طرح های آموزشی برای فرد و خانواده وی را جهت رفع نیازهای یادگیری آنان را بر عهده دارد.

۳-به عنوان یک مشاور نیز تلقی می شود که وظیفه جمع آوری اطلاعات برای تحصیل در حل مشکل و تصمیم گیری را دارد.

۴- به عنوان یک رهبر، محقق و حمایت کننده از مددجو و خانواده می باشد.

۵- پرستار در سمت پرستاری، نقش درمانی را ایفا می کند.

۶- نقش حفاظتی یکی از زیر مجموعه های بحث پرستاری برای بیمار می باشد.

۷- نقش هماهنگ کننده را در سیستم پزشکی دارد.

توانایی هایی که مورد نیاز و قابل توصیه برای یک پرستار می باشد :

یک پرستار باید با وجود خستگی هایی که به تن و جسم می خرد، پذیرای پاسخگویی به سوالات و ناراحتی بیماران باشد و با صبر و حوصله نقش درمانی را برای آن ها اجرا کند. حتی روزی ۸ ساعت باید در اتاق عمل با تمام وجود در خدمت تیم پزشکی باشد، یا سال ها در بخش سوانح و سوختگی و یا حتی در بخش سرطان مشغول باشد. در بحث آشنایی با رشته و شغل پرستاری، یک پرستار باید عاشق انسانیت و  انسان باشد و بتواند در سخت ترین شرایط و بحرانی ترین شرایط، حتی در صورت نداشتن آمادگی جسمانی و روحی لازم، باید به دیگران کمک کند. حتی باید از لحاظ اطلاعاتی کامل باشد و برای مطلع بودن از آخرین دستاوردهای دانش پرستاری، از مجلات و منابع علمی به زبان انگلیسی استفاده کند.

شرایط محیط کار و محل استخدام یک پرستار چگونه می باشد :

در مورد محل استخدامی یک پرستار این گونه شرح داده شده است که محل احتمالی او می تواند بیمارستان ها، کلینیک ها، و پاراکلینیک ها باشد، حال یا به صورت خصوصی، ادارات، سازمان ها و یا حتی به صورت مربی در در دانشکده ها و … باشد. این رشته و یا شغل در اکثر مراکز درمانی دولتی و خصوصی و… به این صورت ممکن است باشد که شیفت آن گردشی باشد، صبح، عصر و شب یا این که شیفت ثابت باشد. هم چنین نوع کار و مسئولیت آن متفاوت ممکن است باشد، این که شاید در بخش اورژانس باشد، و یا این که پایگاه اورژانس بیمارستان باشد. و یا حتی در بخش اطفال بیمارستان و … مشغول به کار شود. پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی، کارشناسی ارشد ) و سابقه کار در پست های پرستار شیفت، سر پرستار، سوپروایزر بالینی، سوپروایزر کنترل عفونت، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود.

دوره دکترای پرستاری

دارندگان مدرک کارشناسی ارشد این رشته طبق ضوابط خاصی ، قبولی در آزمون کتبی ورودی و مصاحبه و گذراندن دوره آموزشی شامل ۲۵ واحد دروس اختصاصی، ۲۰ واحد رساله دکتری و امتحان جامع دکتری به دریافت درجه دکترای پرستاری نایل می‌گردند. این دوره در حال حاضر فقط در دو دانشگاه کشور دایر می‌باشد. دارندگان درجه دکترای پرستاری در حال حاضر امور برنامه‌ریزی آموزشی و پژوهشی ، تدریس و تحقیق و مدیریت در سطوح بالاتر را در دانشگاههای علوم پزشکی (آزاد و دولتی) عهده‌دار می‌شوند.

منبع : پرستاران توانمند ایران

مطالب مرتبط :

وظایف پرستاران بخش

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *