آسپیرین، امیدی برای بیماران سرطانی!

اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات پژوهشگران دانشگاه Cardiff نشان می‎دهد مصرف روزانه آسپرین با دوز کم می‎تواند شانس زنده ماندن بیماران تحت درمان سرطان را تا ۲۰ درصد افزایش دهد و رشد این بیماری را متوقف کند.

درمان سرطان

پروفسور الوود (Peter Elwood) که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته، گفت: (پژوهش‌های ما نشان می‎دهد که مصرف آسپیرین با دوز پایین در بیماران مبتلا به سرطان سینه، پروستات و روده که تحت درمان هستند، احتمال مرگ و میر را ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش داده است. علاوه بر این مصرف آسپیرین سرعت رشد این بیماری را کاهش داده است.) نتایج این مطالعه در مجله پزشکی PLOS ONE منتشر شده است. محققان این مطالعه توصیه می‎کنند این بیماران حتما در مورد مصرف آسپرین با پزشک خود مشورت کنند و در صورت تجویز پزشک در کنار داروها و روش‌های درمانی معمول سرطان، از مزایای آسپیرین برای مهار این بیماری و افزایش شانس زنده ماندن بهره ببرند. البته تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است تا اثرات این دارو به صورت همه جانبه روی این بیماران بررسی شود. 

پروفسور الوود می‎گوید: یکی از نگرانی‎های عمده ما احتمال خونریزی داخلی روده در مورد بیماران مبتلا به سرطان روده به خاطر مصرف آسپیرین است، زیرا آسپیرین باعث رقیق شدن خون می‎شود و احتمال بروز خونریزی را افزایش می‎دهد. البته در تمام موارد مطالعاتی هنوز هیچ خونریزی جدی و خطرناکی گزارش نشده است. این تیم مطالعاتی، نتایج به دست آمده از ۴۲ تحقیقات دیگر را مورد بررسی قرار دادند و نتایج آن اثرات مثبت آسپیرین برای درمان این بیماری را تایید کرده است. اما به دلیل کافی نبودن اطلاعات پزشکی در این زمینه، تحقیقات بیشتر و تکمیلی مورد نیاز است و هنوز محققان نمی‎توانند در این مورد اظهار نظر قطعی کنند. 

منبع: sciencedaily.com

مطالب مرتبط: 

آسپرین در درمان آلزایمر موثر است

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *