آزمایش هموگلوبین A1c برای دیابتی‌ها

یکی از مشکلاتی که افراد دیابتی برای اندازه‌گیری قند خون دارند، این است که در طول یک روز ممکن است با هر بار آزمایش قند خون، یک عدد متفاوت بدست آید. بسته به اینکه چه زمانی از روز است و فرد ناشتا بوده و یا مدتی قبل از اندازه‌گیری قند خون غذایی میل کرده، اعداد مختلف است و عدد دقیقی برای قند خون فرد ارائه نمی‌شود. آزمایش هموگلوبین A1c یا (HbA1c) یک آزمایش خون مهم برای افراد دیابتی است که می‌تواند با دقت نشان دهد دیابت چقدر کنترل شده است. 

این آزمایش میانگین قند خون ۲ تا ۳ ماه گذشته فرد را با دقت نشان می‎کند. بنابراین نیازی نیست برای آزمایش فرد ناشتا باشد یا میزان قند خون نشان داده شده ربطی به تغذیه همان روز فرد ندارد. بلکه میانگین ۳ ماه گذشته فرد است. اما این آزمایش باید در کنار آزمایش قند خون روزانه که در منزل توسط فرد انجام می‎شود و همینطور داروهای تجویز شده برای فرد، برای کنترل بهتر و دقیق‌تر دیابت انجام شود.

آزمایش هموگلوبین A1c برای دیابتی‌ها

هموگلوبین A1c چیست؟ به طور کلی هموگلوبین یک پروتئین است که در گلبولهای قرمز خون یافت می‌شود و وظیفه آن رساندن اکسیژن به قسمت‎های مختلف بدن است. هموگلوبین انواع مختلفی دارد که در حال طبیعی ۹۵ تا ۹۷ درصد آن را نوعی به نام A1 تشکیل می‌دهد. وقتی قند به این نوع هموگلوبین متصل شد به آن هموگلوبین Hb A1c می‌گویند. پس هر چه قند خون بیشتر باشد، بیشتر به هموگلوبین متصل شده و غلظت Hb A1c بیشتر می‌شود. این اتصال قند به هموگلوبین تا پایان عمر گلبول قرمز که حدود ۱۲۰ روز یا سه ماه است پایدار می‌ماند. هموگلوبین a1c توسط یک دانشمند ایرانی به نام پروفسور ساموئل رهبر کشف شده است و امروزه تبدیل به یک آزمایش مهم و دقیق برای بیماران مبتلا به دیابت شده است. این آزمایش در تمام دنیا شناخته شده و قابل انجام است. در این آزمایش از میزان قندی که به هموگلوبین چسبیده است، می‎توان میانگین قند خون ۳ ماه قبل فرد را تعیین کرد.   

برای افرادی که دیابت ندارند، مقدار هموگلوبین A1c بین ۴ تا ۵/۶ درصد است. اگر جواب آزمایش فرد، عددی بین ۵/۷ تا ۶/۴ درصد را نشان دهد، احتمال ابتلا به دیابت وجود دارد و عدد بالاتر از ۶/۵ نشان دهنده دیابت است. در بیماران دیابتی هدف این است که این عدد کمتر از ۷ درصد باشد تا فرد دچار مشکلات و بیماری‌های خطرناک عدم کنترل دیابت نشود. بیماران دیابتی باید هر سه ماه یکبار این آزمایش را تکرار کنند تا مطمئن شوند که دیابت آنها تحت کنترل است. 

منبع: www.webmd.com 

مطالب مرتبط: 

دیابت و مشکلات بینایی

آیا با ورزش و رژیم می‌توان دیابت را درمان کرد؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *