آدامس جویدن برای دندان‎ها مفید است!

جویدن آدامس بدون شکر برای دندان مفید است و به دلیل افزایش ترشح بزاق از خرابی دندان‌ها پیشگیری می‌کند. بزاق دهان خاصیت آنتی باکتریالی دارد که به حفظ بهداشت دهان و دند‌ان کمک می‌کند. البته باید توجه داشت که آدامس حتما باید بدون شکر باشد و دیگر انواع آدامس باعث آسیب و پوسیدگی خواهند شد. 

آدامس برای سلامت دندان ها

آدامس جویدن پس از هر وعده غذایی یا بعد از میان‌وعده‌های شیرین نظیر شکلات و بیسکویت اثر اسیدی ایجاد شده توسط این خوراکی‎ها را کاهش می‌دهد.  جویدن آدامس به مدت ۱۰ دقیقه، سبب از بین بردن ۱۰۰ میلیون باکتری در دهان می‌شود.البته جویدن آدامس، به هیچ عنوان جایگزین مسواک نیست. اما در کنار مسواک زدن مرتب با خمیر حاوی فلوراید،  جویدن آدامس نیز می‌تواند نقش مفیدی در حفظ سلامت دهان ایفا کند. آب دهان مهمترین ابزار دفاعی طبیعی دهان در برابر باکتری‎ها و پلاک‌هایی که موجب پوسیدگی می‎شوند، به شمار می‌رود. افزایش جریان بزاق دهان در طول جویدن آدامس، پلاک های اسیدی را خنثی می کند و به حفظ بهداشت دهان و ترمیم پوسیدگی‎ها کمک می‎کند.

برای حفظ بهداشت دهان افراد باید هر ۶ ماه یکبار به طور متوسط جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه کنند. باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی می‌شوند باکتری‌های غالبی بوده که اصلی‌ترین آن استرپتوکوک موتانس نام دارد. در صورتی که زخمی در دهان ایجاد شود یا به طور مثال جراحی در دهان صورت گیرد باید اقدامات لازم همچون استفاده از آنتی‌بیوتیک با تجویز پزشک انجام شود. جرم زیاد سبب ایجاد پوسیدگی می‌شود و از طرفی جرم‌گیری بیش از حد نیز باعث آسیب می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود بیش از حد و بدون مشورت دند‌انپزشک جرم گیری نکنید. در مورد روش‌های طبیعی و خانگی جرم گیری و سفید کردن دندان‎ها باید توجه داشت که استفاده از لیموترش برای این منظور باید با احتیاط صورت گیرد زیرا تماس مستقیم لیموترش به خاطر خاصیت اسیدی که دارد سبب آسیب به مینای دندان‌ها می‌شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

درمان بوی بد دهان در طب سنتی

بهداشت دهان با گیاهان دارویی

مسواک زدن کودک از چه سنی باید شروع شود؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *