آب مروارید چیست؟

آب مروارید (cataract) یک بیماری پیش رونده چشمی است که در آن عدسی چشم تار می‎شود. این بیماری راه ورود نور را به چشم مسدود می‌کند و فرد به سختی می‎تواند دید واضح داشته باشد. اگر این بیماری درمان نشود، به مرور باعث نابینایی می‌شود. 

آب مروارید

آب‌مروارید معمولا در افراد مسن دیده می‎شود. اما در مواردی هم ممکن است افراد جوان را درگیر کند. در یک چشم سالم نور از عدسی چشم رد می‎شود و تصویر دیده شده روی شبکیه می‌افتد و پیام‌های عصبی به مغز انتقال پیدا می‌کند تا تصویر دیده شده درک شود. اگر عدسی چشم تار باشد باعث می‎شود تصویری که می‌بینید واضح نباشد. البته مشکلات دیگر چشم مانند نزدیک بینی یا تاری دید هم می‎تواند این مشکل را ایجاد کند اما آب مروارید چند نشانه متمایز دیگر هم ایجاد می‎کند. 

تاری دید در هر فاصله‌ای یکی از شایع‎ترین علائم این بیماری است. به مرور که شرایط بیمار بدتر می‎شود، نور کمتری به شبکیه می‎رسد و باعث کاهش دید در شب به خصوص هنگام رانندگی می‎شود. یکی دیگر از علائم این بیماری حساسیت به نور شدید است. در تابش افتاب شدید دید فرد دچار مشکل می‎شود. همچنین هنگام رانندگی در شب به خاطر نور چراغ ماشین‌ها فرد نمی‎تواند به خوبی ببیند. از نشانه‌های دیگر این بیماری دو بینی است وقتی که با یک چشم نگاه می‌کنید. تشخیص رنگ در این افراد هم مشکل می‎شود. وضوح رنگ‎ها به مرور کم می‎شود و مثلا فرد نمی‎تواند فرق آبی و بنفش را تشخیص دهد. در بعضی موارد آب مروارید ممکن است باعث شود فرد برای مدت کوتاهی فاصله نزدیک را بهتر ببیند. مثلا اگر فرد از عینک برای دیدن فاصله نزدیک استفاده می‌کرده، متوجه می‎شود که نیازی به عینک ندارد ولی به مرور که آب مروارید شدیدتر می‎شود، دید فرد بدتر از قبل می‎شود. تغییر دائم شماره عینک و لنز ممکن است نشانه آب مروارید باشد.   

این بیماری بیشتر مربوط به افراد مسن است. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد بیش از نیمی از افراد بالای ۶۵ سال به آب مروارید مبتلا می‎شوند. درصد کمی از نوزادان با این بیماری به دنیا می‎آیند و یا کودکان در اثر بیماری‌های دیگر به آب مروارید مبتلا می‎شوند. علت این بیماری هنوز مشخص نیست. اما عوامل زیر می‎تواند در ابتلا به آن موثر باشد:

بیماری دیابت
سیگار کشیدن
سوء مصرف الکل
آسیب دیدن چشم
استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان آب مروارید

آب سیاه چشم چیست؟

انحراف چشم

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *