bدرمان آب مروارید چشم · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
درمان آب مروارید چشم

آب مروارید (cataract) یک بیماری چشمی است که بیشتر افراد مسن را گرفتار می‎کند. در این بیماری عدسی چشم تار می‎شود و معمولا عمل جراحی تنها راه درمان است. 

برای تشخیص آب مروارید چشم پزشک با معاینه چشم متوجه بیماری خواهد شد. پزشک میزان قدرت بینایی فرد را می‎سنجد و با دستگاه‎های مخصوص عدسی و سایر قسمت‎های چشم را معاینه می‌کند. اگر آب مروارید روی بینایی فرد تاثیر گذاشته باشد و این ضعف بینایی با عینک یا لنز قابل اصلاح نباشد، باید از روش جراحی برای برطرف کردن آب مروارید استفاده کرد. در این جراحی عدسی تار شده چشم با یک لنز جایگزین می‎شود. این جراحی یک عمل بی خطر و موثر است که بینایی فرد را اصلاح می‎کند و به صورت سرپایی انجام می‎شود. اگر هر دو چشم دچار آب مروارید شده باشد، جراحی دو چشم به طور همزمان انجام نمی‎شود و جراح در هر جلسه جراحی فقط یکی از چشم‎ها را عمل می‌کند.

درمان آب مروارید

روش (فیکو) رایج‌ترین روش این جراحی است که جراح در کپسول عدسی یک شکاف ایجاد می‌کند و عدسی را خارج می‌کند و یک لنز داخل چشمی (IOL) به جای آن قرار می‎دهد. استفاده از این نوع لنز باعث می‌شود بعد از جراحی بیمار نیاز به عینک یا لنز نداشته باشد. برای ایجاد برش در این جراحی هم از چاقوی جراحی می‎توان استفاده کرد هم از لیزر. با پیشرفت‎هایی که در جراحی آب مروارید حاصل شده است، می‎توان نزدیک بینی و دور بینی را اصلاح کرد و حتی بعد از عمل فرد به عینک مطالعه هم نیازی نخواهد داشت. 

بعد از عمل جراحی تا چند روز احساس خارش و حساسیت به نور وجود دارد. ممکن است پزشک قطره چشمی، چشم بند یا عینک برای روزهای بعد از عمل برای بیمار تجویز کند. بهبودی کامل بعد از عمل حدود ۸ هفته طول می‌کشد. اما معمولا بهبود بینایی بعد از عمل اتفاق می‎افتد. ممکن است بعد از عمل هنوز فرد گاهی اوقات برای دیدن فاصله دور یا مطالعه نیاز به عینک داشته باشد. اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد عوارض این جراحی بسیار نادر و خفیف است. عوارض احتمالی می‎تواند شامل خونریزی، عفونت و تغییرات در فشار چشمی باشد که همه این موارد اگر به موقع اقدام شود، قابل درمان است. این جراحی ممکن است خطر جداشدگی شبکیه را افزایش دهد که در صورت بروز باید اورژانسی درمان شود. گاهی اوقات هم ممکن است بافت اطراف لنز مصنوعی که در چشم قرار داده شده دچار تاری شود که با لیزر قابل برطرف شدن است. تصمیم برای انجام جراحی کاملا بستگی به خودتان و پزشک‎تان دارد. معمولا تا زمانی که آب مروارید به بینایی فرد صدمه زیادی نزند، و مشکل بینایی با عینک یا لنز قابل اصلاح باشد، نیازی به انجام جراحی نیست.

   منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آب مروارید چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *